Kontrolér 91

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Kontrolér mění množství přímého signálu zasílaného do dozvukového procesoru. Konkrétní typ dozvuku lze většinou určit. Offsetová hodnota je 40.

Tip 1
V současné době se s dozvukem často zbytečně plýtvá. Spousta zvukařů cítí, že když přidají dozvuk, zní potom nahrávka líbivěji. To je pravda, ale jen krátkodobě. I tohoto efektu se posluchač brzy nasytí. Navíc je vždy potřeba myslet na to, že nějaký dozvuk bude mít i prostředí, kde bude posluchač nahrávku poslouchat. Proto není dobré nastavovat hloubku (ani parametry) tohoto efektu při poslechu na sluchátka.

Tip 2
Pokud nechceme vytvářet nějaké opravdu speciální efekty (typu změna akustického prostoru), nechává se tento kontrolér po celou dobu skladby na konstantní hodnotě nastavené na začátku skladby.

Pozor
Čísla MIDI kontrolérů (stejně jako i čísla zvuků) jsou někdy počítána od 0 do 127 (jako v tomto případě), jindy od 1 do 128. V druhém případě je třeba vždy přičíst k číslu MIDI kontroléru jedničku. Nejlépe se systém (0 až 127 nebo 1 až 128) pozná na prvním MIDI kontroléru, zda je zaznamenán jako 0 nebo 1. Naštěstí, v MIDI protokolu jako takovém tento zmatek není a zařízení si data předávají v pořádku.

Viz také