Řídící klaviatura

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Z tohoto zařízení je možné řídit zvukové moduly, softwarové nebo i ostatní syntezátory, ale i digitální mixážní pulty, efektové procesory a další. Jedná se o klaviaturu a spoustu ovládacích prvků. Čím více ovládacích prvků řídící klaviatura má, tím více parametrů je možné zároveň řídit. Mezi standardní ovládací prvky již dnes patří sada programovatelných posuvných jezdců, sada programovatelných otočných potenciometrů, kolečka ohýbání tónu a hloubky modulace případně další programovatelné kolečko. Samozřejmostí je možnost připojení nožních ovladačů, jako například kontinuálního pedálu nebo spínacího pedálu (třeba i vícero najednou). Kvalitnější řídící klaviatury umožňují připojit i dechový ovladač.

Řídící klaviatura slouží k tomu, aby bylo možné měnit pokud možno co nejvíce parametrů (a to buď do záznamu a nebo při živém hraní) okamžitě při hře. Ne všechny syntezátory mají na svém panelu tolik ovládacích prvků, zvláště zvukové moduly jich mají jen minimum. A tak je možné všechny parametry ovládat právě z řídící klaviatury. Navíc, pokud vlastníme právě zvukové moduly nebo softwarové syntezátory, je řídící klaviatura právě tou, kterou ovládáme i zadávání not.

Řídící klaviatura by měla být poměrně kvalitní. Nemyslím, že by se vždy musel jednat přímo o simulaci kladívkové mechaniky (ne každý je na ni zvyklý). Je třeba si ale uvědomit, že právě na tuto klaviaturu budeme hrát nejvíce a s její pomocí budeme zadávat většinu hudby do počítače nebo jiného záznamového zařízení.

Jako řídící klaviaturu je možné použít i některou klaviaturu syntezátoru.