Rozdělení klaviatury

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Funkce se hodí především pro živé hraní. Umožňuje rozdělit klaviaturu nástroje na dvě i více zón. Pro každou zónu je pak možné naprogramovat různá pravidla. Například pokud rozdělíme klaviaturu na dvě zóny, často se pak pro zónu v hlubší poloze nastaví Zvuk basy a pro zónu ve vyšší poloze sólový nebo harmonický zvuk. Následně je možné naprogramovat nástroj například tak, aby na příkaz ohýbání tónu reagovala pouze zóna se sólovým zvukem.

Klaviatura může mít dělící bod pevný a nebo je možné jej volit funkcí dělící bod/Split Key. Po zvolení této funkce vybereme na displeji klávesu, která má být dělícím bodem (ta sama pak bývá většinou přiřazena k horní zóně) nebo tuto klávesu stisknete přímo na klaviatuře. Teoreticky je možné klaviaturu s plným rozsahem klavíru rozdělit až na 88 zón. Na tomto principu jsou postavené sady bicích nebo sady zvukových efektů.

Dělící bod může být důležitý třeba i pro nástroje s automatickými doprovody. Díky rozdělení klaviatury je možné určit, z které části klaviatury má nástroj vyhodnocovat harmonii pro automatický doprovod. Ačkoliv moderní nástroje již mohou vyhodnocovat harmonii i z celé klaviatury a dělají to poměrně šikovně.