Stopa

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Stopa v sekvenceru je podobná, jako stopa na vícestopém nahrávacím magneťáku. Stop může být ve většině sekvencerů neomezené množství. Je však nutné rozlišovat stopu a kanál. Kanálů je v jednom MIDI zařízení maximálně 16 (jsou i výjimky, kde je 32 MIDI kanálů, ale v podstatě se z hlediska MIDI jedná o dvě shodná zařízení). Jeden kanál (se stejným zvukem a stejnými MIDI parametry) může být rozmístěn na více stop. Každá stopa může mít jinou hlasitost (nikoliv však řízenou MIDI), jiné efekty (nesmí se však jednat o MIDI efekty), atd.

Tip 1
Více stop se dá velice dobře využít například pro bicí sadu. Na každý zvuk ze sady bicích je možné vyhradit vlastní stopu. Lépe se pak pracuje například s hlasitostí jednotlivých zvuků sady. Vzhledem k rozšířeným NRPN kontrolérům (NRPN LSB a NRPN MSB) je možné měnit například i směrování ve stereu pro každý jednotlivý zvuk sady nebo hloubku efektu, atd. S takovým nastavením se lépe pracuje opět v případě, kdy je každý zvuk ze sady bicích umístěn ve vlastní stopě.

Tip 2
Více stop pro jeden MIDI kanál se dá využít i pro jiné nástroje například v případě, kdy máme nedostatek MIDI kanálů, protože ve sloce používáme jiné zvuky než v refrénu. Na refrén je pak možné využít novou stopu, která využívá stejný MIDI kanál, jako zvuk, který hraje pouze ve sloce. Vždy je nutné přepnout zvuk pro refrén i sloku na příslušném MIDI kanálu,(případně přenastavit odpovídající MIDI kontroléry), ale správa ostatních parametrů může být mnohem snazší.

Viz také