Audio CD

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Audio CD je nejstarším formátem CD. Pro záznam zvuku na audio CD se používá vzorkovací frekvence 44,1kHz a 16bitový stereofonní záznam bez komprese. V této podobě zabere jedna minuta záznamu 44100 × 16 × 2 × 60 : 8 = 10 584 000 bytů. Takto vytvořené CD umí přehrát celá řada zařízení od Hi-Fi věží, přes discmany, autorádia až po počítače.

Tip 1
Pokud vložíte audio CD do počítače, zobrazí se ve Windows soubory typu CDA. Nejedná se však o zvukové soubory! To je patrné už jen z velikosti souboru (44 bajtů). Jedná se pouze o odkaz na danou zvukovou stopu. Pokud tedy tento soubor okopírujete na nějaký disk a vyjmete přitom CD z mechaniky, nebude hrát.

Tip 2
Kromě zvukových dat je možné na audio CD ukládat i další informace, jako jsou jméno autora, název CD a jednotlivých stop, majitele autorských práv atd. Tato data lze uložit jako CDDB soubor. Jedná se o databázi pro softwarové aplikace, které mohou vyhledávat informace o CD na internetu. Tyto informace pak využívá například Windows Media Player pro jejich zobrazování při přehrávání zvukového CD.

Logo audio CD. (Zdroj: http://www.mediabit.de/cd/logo/cdlogo_index.html)
Logo audio CD. (Zdroj: http://www.mediabit.de/cd/logo/cdlogo_index.html)