General Standard

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

General Standard vyvinutý firmou Roland navazuje na General MIDI. S GM je plně kompatibilní, takže skladba vytvořená v GM bude na GS nástroji přehrána naprosto stejně jako na libovolném GM nástroji (pochopitelně platí všechna omezení, která jsou i v GM). Přestože byl GS představen ve stejném roce, jako byl ratifikován GM, je z technického hlediska o poznání dál.

Tónový generátor GS nabízí až 418 zvuků oproti 128 GM. Zvuky jsou pochopitelně opět přesně umístěny do tabulky pro přesnou kompatibilitu. K dispozici je 9 až 12 sad bicích (GM má jednu sadu), 1 až dvě sady zvukových efektů. Polyfonie byla stanovena na 24 nebo 28 hlasů. Bohužel však firma Roland začala tento svůj standard velice brzy porušovat a zařízení měla více polyfonie. Bylo už tedy přímo na samotném programátorovi GS, aby standard dodržel i v tomto směru. Přibyly další zvukové kontroléry

Teprve ve standardu GS byly vlastně precisně definovány Neregistrovaná čísla parametrů LSB a Neregistrovaná čísla parametrl MSB. Velice se rozšířilo řízení pomocí SysEx zpráv a přibyly dva nezávislé audioprocesory – dozvuk a modulace. Dozvukových bývá 8 (3× Room, 2× Hall, Delay, Panning Delay) a modulačních také 8 (4× Chorus, Feedback, Flangere, Short Delay, Short Delay Feedback).

YAMAHA vytvořila naprosto stejný standard, který dokonce reaguje na SysEx události firmy Roland. Standard byl nazván TG-300B.

Logo General Standard. (Zdroj: http://www-kiv.zcu.cz/~herout/html_sbo/midi/5.html)
Logo General Standard. (Zdroj: http://www-kiv.zcu.cz/~herout/html_sbo/midi/5.html)

Přílohy