AUX Send

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Jedná se v podstatě o další mixer v mixážním pultu (submix). Na tuto stopu je možné v různém poměru vysílat kteroukoliv stopu z mixážního pultu. Tato AUX stopa pak bývá zpracovávána různými efekty a výstup vyslán zpět do mixážního pultu do stopy AUX vstup. Z této stopy už vše míří do hlavního mixu a na výstup.

Výhoda tohoto postupu je, že se šetří efektové procesory. V minulosti, kdy se používaly jen hardwarové efekty, byl tento způsob jedinou možností, jak použít jeden hardwarový efekt na více stop současně. Stopy se předmíchaly do výstupu AUX a z něj vše mířilo do společného efektu (jen každé v jiném poměru podle namíchání do výstupu AUX). Tako­vým společným efektem mohl být třeba dozvuk. Je dobré mít na všechny stopy stejný typ dozvuku, jen v jiném poměru. Z efektu se signál vrátil do AUX vstup a smíchalo s původním signálem.

Zdá se, že v dnešní době, kdy je díky výkonným počítačům možné mít na každé stopě zvláštní efekty, už AUX postrádá smysl. Není to však pravda. I dnes se vyplatí ušetřit výpočetní výkon a na stejné efekty použít stopu AUX. Kromě toho, že se šetří výkon po­čítače, se také šetří čas zvukaře. Proč by měl na každé stopě znovu nastavovat parametry efektu (ačkoliv si je může uložit do vlastních Presetů)?

Na mixážních pultech bývají potenciometry pro řízení výstupní úrovně do AUX vstup v podobě otočných potenciometrů.