Hlasitost

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Úroveň hlasitosti signálu na výstupu nebo v jednotlivých složkách (například hlasitoststopy).

Tip 1
Úprava hlasitosti
Pokud si vytváříme vlastní playlist, jistě chceme, aby byly skladby hlasitostně vyvážené, abychom nemuseli neustále v přehrávači přidávat nebo ubírat hlasitost. Normalizér (zejména použit automaticky) však nemusí být tou správnou volbou. Tato funkce pouze vyhledá nejhlasitější místo ve skladbě (nebo označeném úseku) a tuto hlasitost následně nastaví na požadovanou úroveň (většinou 0 dB – viz obrázek). Zbytek skladby zesílí nebo zeslabí v nezměněném poměru. Výsledkem sice je, že nejhlasitější místa všech skladeb mají stejnou energii, ale subjektivní pocit může být z každé skladby naprosto jiný. Takto upravená rocková skladba bude oproti stejně upravené klasické skladbě velice nahlas. Důvod je takový, že rocková skladba má těchto bodů mnohem více a je celkově hlasitostně „nahuštěná“ (nemá tak velký dynamický rozsah). Hlasitost je tedy třeba nastavovat individuálně pro každou skladbu zvlášť. Neexistuje žádný „efekt“, který by srovnal hlasitosti různých nahrávek tak, aby při přehrávání působily subjektivně stejně nahlas. To je potřeba udělat subjektivně, citem.

Na začátku každé skladby by měl být aplikován velice krátký Fade-In (postupné přidávání na hlasitosti) a na konci Fade-Out (ztišování). Důvod je takový, aby mezi jednotlivými skladbami nevznikaly lupance. (Bohužel ne všechny přehrávače toto akceptují a některé si mezi skladby dokonce vkládají své „vlastní“ ticho, které může tyto lupance následně naopak vytvářet. Pokud je to možné, rozhodně vytvořte vlastní mezery mezi skladbami a ve vypalovacím software mezery zakažte.)

Normalizovat všechny zvukové stopy se nevyplácí, stejně jako automatické vkládání mezer mezi skladby. Proto je dobré obě funkce ve vypalovacím software deaktivovat.

Normalizér nastavený na maximální možnou výstupní úroveň
Normalizér nastavený na maximální možnou výstupní úroveň

Softwre Nero
Softwre Nero