Kontrolér 0

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Tento kontrolér se stal součástí normy až v roce 1990. Povelem se dají přepínat různé oblasti paměti, ze kterých se potom volí Volba programu.

Tip 1
Volba banku by se vždy měla vysílat dvoubytově – tedy jak MSB, tak LSB. Za kontrolérem 0 by tedy vždy měl následovat kontrolér 32, ačkoliv je pravdou, že firmy nakládají s kontroléry volba banku dosti svévolně. A tak některé nástroje reagují pouze na volba banku MSB, jiné na volba banku LSB. Některé nástroje podle normy vyžadují vyslání celé dvojice (MSB a LSB), ale vyberou si pouze potřebnou část (MSB nebo LSB). Více než v MIDI implementaci toto zjistíme spíše testováním každého jednotlivého zařízení. Tam, kde je pro změnu banku potřeba vyslat oba byty (tedy MSB i LSB), je situace jednodušší.

Tip 2
Pokud se uvedená data vyšlou při znějícím zvuku, měl by se Zvuk změnit až s další zahranou notou, tedy při vyslání dalšího nota zapnuta.

Pozor
Čísla MIDI kontrolérů (stejně jako i čísla zvuků) jsou někdy počítána od 0 do 127 (jako v tomto případě), jindy od 1 do 128. V druhém případě je třeba vždy přičíst k číslu MIDI kontroléru jedničku. Nejlépe se systém (0 až 127 nebo 1 až 128) pozná na prvním MIDI kontroléru, zda je zaznamenán jako 0 nebo 1. Naštěstí, v MIDI protokolu jako takovém tento zmatek není a zařízení si data předávají v pořádku.