Odstranění šumu

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Odstranění šumu je velmi náročný úkol. šumje totiž specifický tím, že nemá žádnou pevnou strukturu. Naopak, jedná se o nahodilé jevy. A protože se tyto náhodné jevy nedají odhadnout, není ani možné je absolutně odstranit. šumje vlastně všechen ostatní signál, kromě užitečného. Je jím šummístnosti, doznívající zvuky z okolí, přeslechy z ostatních stop, indukovaný šumna kabelech, atd.

Nejlepšího odstranění šumu z nahrávky se dosáhne prevencí. Je žádoucí nahrávat v dobře odizolované místnosti. Výstupní úroveň signálu by měla být vždy nastavena na maximální možnou mez (nikoliv však tak, aby signál přebudil další zařízení na vstupu). Dosáhne se tak lepšího poměru užitečného signálu proti nežádoucímu šumu. Vždy je potřeba dávat pozor, aby všechny zásuvky elektrického napětí byly svedené do jedné země. Jinak by se mohl do nahrávky dostat brum, který by reprezentoval změny napětí mezi jednotlivými zeměmi (v našich zeměpisných šířkách se vždy jedná o 50Hz nebo 100Hz). Pokud je to možné, vyplatí se nahrávat digitálně.

K odstranění šumu z nahrávky v postprodukci se užívá nejrůznějších procesorů pracujících na řadě principů. Většina z nich využívá ekvalizér, který potlačuje určité frekvence, na které je lidské ucho zvlášť citlivé. Může se jednat i o hradlo, které propouští signál až od určité, nastavitelné, úrovně nebo o expandér. Další možností je využití maskování, kdy se některé frekvence zamaskují užitečným signálem. Odstranění šumu však nikdy není stoprocentní.

Tip 1
Není radno s tímto efektem příliš hýřit. Posluchač snáz vydrží určitou úroveň šumv nahrávce, než podivný dutý zvuk po nastavení agresivního odšumovače.

Pokus o odstranění šumu z nahrávky můžeme učinit i s obyčejným ekvalizérem.

Ekvalizér firmy Waves obsahuje preset Noise Filter
Ekvalizér firmy Waves obsahuje preset Noise Filter