Ovladač

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Speciální program, který umožňuje počítači pracovat s daným hardwarovým zařízením. Například ovladač pro myš, zvukovou kartu, grafickou kartu, externí USB disk, atd. Kdyby neexistovaly některé dohody a normy o rozšířeních pro daný operační systém, musel by každý výrobce přídavného zařízení tvořit pro všechny programy i zařízení své vlastní nové ovladače.

Tip 1
V muzitronice je volba ovladačů velmi důležitá. Existují typy ovladačů, které jsou sice velmi rozšířené a univerzální, ale pro hudební použití nejsou nejlepší. Speciální typ ovladačů určený pro hudební použití ve Windows je standardizován a jmenuje se ASIO. Tyto ovladače pracují se zvukem velice efektivně. Obcházejí ve Windows zbytečné cesty a zaměřují se skutečně přímo na zvuk. Zkrátí se tak doba mezi okamžikem, kdy byl zadán povel pro zvukovou kartu a kdy skutečně zvuk začne znít. Pokud je na zvukové kartě možnost výběru mezi různými ovladači a jedním z ovladačů jsou i ASIO, rozhodně se vyplatí použít právě ty.

Tip 2
V operačním systému Mac OS-X se používají Core Audio ovladače, které jsou stejně rychlé (respektive v určitých případech ještě rychlejší), než ASIO ovladače.