Kontrolér 2

Slovník MIDI běží v testovacím provozu.
Děkujeme za pochopení.

Ve své fyzické podobě se jedná o malou krabičku, do které se fouká nebo o větší zařízení podobné například klarinetu (viz obrázek u hesla kontrolér (ovladač)). Tlak vzduchu je převeden na MIDI data. Kontrolér umožňuje rychlé změny parametrů. Velmi dobře se používá především při simulaci dechových nástrojů. Dechový ovladač bývá kalibrovatelný, a tak je možné nastavit minimální hodnotu (při jakém tlaku bude vyslána MIDI hodnota 1) a maximální (při jakém tlaku bude vyslána MIDI hodnota 127). Ovladač se automaticky vrací do offsetové polohy, která bývá též nastavitelná. Kontrolér reaguje kontinuálně v reálném čase.

Tip 1
Kontrolér se skvěle hodí především pro co nejvěrnější simulace dechových nástrojů. Může se ale využít třeba i pro simulaci elektrické kytary. Na změnu tlaku vzduchu v dechovém ovladači můžete naprogramovat třeba přepínání mezi jednotlivými vzorky. Pak můžete změnou dechu řídit například zpětnou vazbu elektrické kytary nebo libovolný jiný parametr.

Pozor
Čísla MIDI kontrolérů (stejně jako i čísla zvuků) jsou někdy počítána od 0 do 127 (jako v tomto případě), jindy od 1 do 128. V druhém případě je třeba vždy přičíst k číslu MIDI kontroléru jedničku. Nejlépe se systém (0 až 127 nebo 1 až 128) pozná na prvním MIDI kontroléru, zda je zaznamenán jako 0 nebo 1. Naštěstí, v MIDI protokolu jako takovém tento zmatek není a zařízení si data předávají v pořádku.